Zezłomować samochód to jedno, a dopilnować formalności to drugie. Może Ci się wydawać, że samochód poszedł na złom i problem załatwiony. Ale sama kasacja pojazdu nie sprawi, że ubezpieczenie OC wygaśnie, a Twój samochód zniknie w wydziale komunikacji. Auto złom kupił każdy kilogram Twojego samochodu, w ramach czego spieniężyłeś wrak. Ale jako właściciel samochodu musisz zadbać o szereg formalności. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe pieniądze (sprawdź: ile dostanę za zezłomowanie auta) i nie władujesz się w kłopoty, które kosztowałyby Cię kilkukrotność kwoty uzyskanej za złomowanie auta. W tym artykule dowiesz się – jak wyglądają sprawy formalne przy kasacji pojazdów i dlaczego warto się nimi zająć. Poznasz również konsekwencje, które sprowadzi na Ciebie auto kasacja, jeśli zaniedbasz kwestie formalne. Zapraszamy!
Czeka na Ciebie część składki z ostatniej polisy OC Twojego auta. Żeby ją uzyskać, musisz wyrejestrować auto. Następnie wystarczy, że skontaktujesz się z zakładem ubezpieczeniowym, a ten odda Ci pewną część składki. Wysokość zwrotu zależy od pozostałego czasu aktywności polisy. Legalna utylizacja sprawia, że interes staje się jeszcze bardziej opłacalny. Zwrot OC wyda Ci się znacznie atrakcyjniejszy, kiedy dowiesz się, jakie są kary za nielegalną kasację pojazdów w Polsce.
Za niewyrejestrowanie samochodu czeka Cię kara od 200 do 1000 złotych. To być może kwota, którą otrzymałeś za zezłomowanie pojazdu. Kolejna opłata sprawi, że nie wyjdziesz nawet na zero. Ubezpieczalnia zwróci się niebawem o zapłatę składki OC. Jeśli jej nie uregulujesz, to po 14 dniach otrzymasz karę wysokości 6980 złotych. Do kwot dolicz zniszczone nerwy. Kasacja pojazdu to minimum formalności, w których z pewnością pomoże Ci skup aut. Nie twórz sobie problemów. Zadbaj o dokumenty zgodnie z poniższą instrukcją.
1. Znajdź stację demontażu pojazdów posiadającą zezwolenie od Marszałka Województwa.
Musisz to dokładnie sprawdzić przed transakcją. Jedynie profesjonalny punkt recyklingu pojazdów wyposażony w pozwolenia wyda Ci dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta. Dodatkowo zwróć uwagę, czy dany skup aut oferuje darmowy odbiór pojazdu. Dzięki temu zmaksymalizujesz zyski z kasacji pojazdu.
2. Zbierz niezbędne dokumenty i udaj się na stację lub skontaktuj się ze skupem
Dowód rejestracyjny, karta pojazdu, komplet tablic rejestracyjnych. To obowiązkowe wyposażenie. Bardzo ważnym elementem będzie również numer VIN. Sprawdź jego czytelność. Jeśli wszystko się zgadza, skup samochodów zaproponuje przejście do ostatniego etapu, w którym przyda się jeszcze jeden dokument.
3. Podpisz umowę kupna-sprzedaży i odbierz dokumenty
Potrzebny będzie Twój dowód osobisty. Spisujecie umowę, po czym otrzymujesz pieniądze oraz zaświadczenie o złomowaniu auta. To dokument, którego nie wystawi Ci przeciętny złom. Zaświadczenie o demontażu to kluczowa kwestia, kiedy wyrejestrowujesz auto i starasz się o zwrot części składki OC. Bez niego czeka Cię szereg problemów.
4. Wyrejestruj samochód w wydziale komunikacji
Masz na to 30 dni. Koniecznie zabierz ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, dowód osobisty, potwierdzenie OC od firmy ubezpieczeniowej oraz dowód osobisty. Do takiego wyposażenia dołóż 10 zł na opłatę i sprawa załatwiona. Pozostało Ci odebrać nagrodę.
5. Skontaktuj się z ubezpieczalnią
Zakończ polisę, a odzyskasz część składki OC.
Wybieraj jedynie spośród stacji z odpowiednimi pozwoleniami, która otwarcie mówi – płacimy gotówką, od ręki. Każda inna forma zapłaty umożliwia różne przekręty. Profesjonalna stacja z zezwoleniami zapłaci Ci od ręki, przekaże Ci wszystkie potrzebne dokumenty oraz pokieruje Cię przez kolejne etapy formalności. Dzięki temu szybko pozbędziesz się problematycznego samochodu i otrzymasz zastrzyk gotówki.
Prowadzimy stację demontażu pojazdów na takich zasadach. Oferujemy profesjonalną obsługę. Bezpłatnie odbieramy samochody na terenie całego kraju. Zapraszamy!