Aby poznać drogę jakie auto pokonuje podczas recyklingu zdefiniujmy samo znaczenie słowa recykling:
Recykling – jest to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców naturalnych poprzez wielokrotne odzyskiwanie surowców wtórnych z materiałów odpadowych przy minimalizacji nakładów finansowych na ich przetworzenie.
Znając już definicję słowa recykling przedstawimy Wam krok po kroku jak wygląda wszystko w praktyce.
Pierwszym punktem procesu recyklingu jest skontaktowanie się z firmą posiadającą odpowiednie upoważnienia. W świetle prawa tylko Stacje Demontażu Pojazdów posiadające odpowiednie zezwolenia, w tym upoważnienie Marszałka Województwa, mogą zgodnie z prawem poddać pojazd recyklingowi. Przedsiębiorstwo pełniące funkcję SDP wystawia właścicielowi niezbędne dokumenty do legalnego wycofania auta z eksploatacji i wyrejestrowania w Wydziale Komunikacji.
Firma Kapral-Car jest legalną Stacją Demontażu Pojazdów działającą z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-pomorskiego.
Gdy wybierzemy już legalną Stację Demontażu Pojazdów jesteśmy zobligowani do przygotowania wymaganych przez prawo dokumentów.
Właściciel, który przekazuje pojazd do recyklingu powinien posiadać następujące dokumenty:
Szczególne przypadki:
Auto-Kasacja zobowiązana jest:
Właściciel pojazdu otrzymuje:
zaświadczenie o demontażu pojazdu, unieważnione tablice rejestracyjne, unieważniony dowód rejestracyjny oraz unieważnioną kartę pojazdu. Z otrzymanymi dokumentami udaje się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Sprzedający ma również możliwość wycofania składki OC a nadpłata zostanie mu zwrócona.
Pojazd trafia na pierwsze stanowisko demontażu aby przejść szereg operacji ze względu na bezpieczeństwo i ochronę środowiska.
Kierownik warsztatu wraz z sprzedawcami sprawdzają stan techniczny jak i wizualny auta aby określić jakie podzespoły nadają się do ponownego użytku, czyli sprzedaży.
To zadanie polega na demontażu akumulatora i zmagazynowaniu go w wyznaczonym miejscu na specjalnej palecie uniemożliwiającej przedostania się kwasu akumulatorowego do środowiska. Kolejnym materiałem niebezpiecznym są poduszki powietrzne (Air Bag), które są demontowane po to aby nie stwarzały niebezpieczeństwa w trakcie magazynowania (postoju) samochodu na terenie firmy.
Każdy pojazd który trafi do stacji demontażu musi zostać pozbawiony elementów i substancji szkodliwych a zaliczamy do nich:
Auto zostaje osuszone z wyżej wymienionych płynów za pomocą specjalistycznych urządzeń i odpowiednio zmagazynowane według kodu odpadów aby w następnym procesie zostały zutylizowane poprzez kolejne przedsiębiorstwa, które się tym zajmują za opłatą i wystawiają stosowne pisma o utylizacji substancji i materiałów niebezpiecznych.
Po usunięciu substancji szkodliwych i materiałów niebezpiecznych pojazdy zostają posegregowane według działu na te, z których można wykorzystać wiele części używanych na rynku wtórnym motoryzacji i na te które zostają poddane wnikliwemu recyklingowi na tzw. Surowce.
Stacje Demontażu Pojazdów uprawnione do prowadzenia recyklingu starają się odzyskać jak największy procent surowców poprzez sprzedaż również części używanych z gwarancją. W przypadku gdy auto w młodszym roczniku ulega kolizji a rzeczoznawca wycenia szkodę całkowitą z powodu uszkodzenia konstrukcji głównej pojazdu (ramy) istnieje możliwość wykorzystania wiele części używanych zaczynając od elementów blacharskich po przez elementy wnętrza, oświetlenia pojazdu jak i układu napędowego. Wiele z tych podzespołów znajduje zastosowanie w innym pojeździe jako części używana - nabywca ma je znacznie taniej niż część nowa, a środowisko naturalne korzysta - nie trzeba zużywać nowych zasobów.
Większa część samochodów, które trafiają do branży recyklingowej są starszych roczników i są mocno wyeksploatowane przez właścicieli. To właśnie ten segment pojazdów zostaje poddany recyklingowi i segregacji surowców, które dzielimy na:
Wszystkie te surowce po ponownym przetworzeniu zyskują drugie życie, a ludzie tym samym redukują wydobywanie surowców naturalnych. Jedynie Stacje Demontażu Pojazdów (Auto-Kasacje) posiadające zezwolenia i przechodzące pozytywnie coroczne kontrole z ochrony środowiska przyczyniają się do zachowania równowagi w przyrodzie.
Podstawową różnicą jest dbanie o środowisko naturalne i przestrzeganie prawa. Wiele elementów pojazdów takich jak substancje szkodliwe, materiały niebezpieczne muszą być utylizowane przez specjalistyczne przedsiębiorstwa - w przypadku złomowisk nie są. SDP zgodnie z ustawą o ochronie środowiska przekazują elementy szkodliwe do przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją co oczywiście generuje koszty dla stacji natomiast złomowisko, które nie posiada koncesji na prowadzenie auto-recyklingu nie spełnia wymogów ochrony środowiska, więc płyny eksploatacyjne nie są oddawane do utylizacji. Dlatego zapraszamy do naszej firmy, która legalnie i bezpiecznie utylizuje materiały niebezpieczne, działamy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.
W ten sposób określane są miejsca gdzie auta zostają poddawane rozbiórce bez spełnienia warunków ochrony środowiska a główny celem jest uzyskanie maksimum zysków demontując z pojazdu najcenniejsze części a substancje szkodliwe i materiały niebezpieczne trafiają do środowiska - lasy, rzeki parki, a pozostałe są palone stwarzając zagrożenie dla życia. Jeśli chcesz by w naszym otoczeniu było czysto i można było oddychać świeżym powietrzem i pić czystą wodę omijaj szarą strefę szerokim łukiem.
Według Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów przez ostatnie lata w samej szarej strefie zostało zdemontowanych 12 milionów aut - niestety faktem pozostaje to, iż szara strefa nie jest zmuszona prawnie do przestrzegania wymogów Ochrony Środowiska, więc wspierając ten proceder przyczyniamy się do nieuniknionej katastrofy ekologicznej. Wszystko to będzie efektem zanieczyszczenia środowiska, a aktywny wypoczynek w przyrodzie stanie się niemożliwy. To my decydujemy co zostawimy po sobie kolejnym pokoleniom...